Obozy Tropiciele 2024

Informacje organizacyjne

(pobierz wersję do wydruku)


1. KARTA KWALIFIKACYJNA


Karta kwalifikacyjna jest podstawowym dokumentem na obozie.

Musi być dostarczona razem z uczestnikiem. Proszę sprawdzić czy podane zostały na niej wszystkie dane i czy została podpisana przez rodziców (opiekunów prawnych).

Karta kwalifikacyjna generowana jest na podstawie danych, jakie zostały wprowadzone na formularzu aktualizacji danych. Link do tego formularza jest wysyłany w mailu potwierdzającym przyjęcie formularza rezerwacji danych oraz w każdym mailu z potwierdzeniem zaksięgowania wpłaty.
Na wydrukowanej karcie kwalifikacyjnej nie należy wprowadzać ręcznych poprawek. Wszystkie korekty należy wprowadzić elektronicznie poprzez formularz do bazy danych i po poprawieniu ponownie wydrukować kartę.

2. INFORMACJE ORGANIZACYJNE


Rezerwacja miejsca

Rezerwacja odbywa się poprzez wypełnienie formularza rezerwacji na naszej stronie internetowej i wpłacenie pierwszej wpłaty. Szczegóły znajdują się w naszym regulaminie.

Podział uczestników na obozy

W 2024 roku organizujemy cztery turnusy obozów. Na każdym turnusie będą obozy survivalowe i militarne. W każdym obozie uczestnicy będą podzieleni na trzy grupy wiekowe. W obozach militarnych będą to: JEDNOSTKA M354 (10 - 12 lat), BATALION P98 (11 - 14 lat) i NOWA MISJA (14 - 17 lat), w obozach survivalowych: ROBINSON (10 - 12 lat), AZYMUT (11 - 14 lat) i EKSPEDYCJA (14 - 17 lat).

W uzasadnionych sytuacjach robimy wyjątki przy kwalifikowaniu uczestników do poszczególnych grup wiekowych.

Na każdym turnusie będzie zatem sześć obozów. Każdy z nich będzie miał swoje wydzielone miejsce obozowe, swoją kadrę i swój program.
Na jedną osobę kadry będzie przypadało od 10 do 15 uczestników.
Pracę całej kadry nadzoruje kierownik placówki.

Zakwaterowanie / podział na zastępy

Obóz organizujemy w bazie obozowej pod namiotami.
Uczestnicy będą zakwaterowani w dużych namiotach harcerskich (t.zw. "dziesiątki lub "NS'y").
Każdy obóz ma wydzielone dla siebie miejsce obozowe.
Podział na zastępy będzie uwzględniał: preferencje podane przy rezerwacji miejsca (o ile będzie to możliwe), płeć, wiek i tematykę obozu.

Warunki noclegowe

Uczestnicy śpią na łóżku polowym ("kanadyjce"). Każdy dostanie wojskowy materac i koc. Jeżeli komuś będzie zimno - dostanie więcej koców. Uczestnicy śpią w śpiworach, które zabierają z domu. Do spania najlepsze są dresy, ew. leginsy + bluzka z długim rękawem. Proszę dziecku zwrócić uwagę na konieczność przebierania się do snu.
Każdy zastęp będzie miał swój namiot, w którym będzie spało 6 osób. Dla chłopaków są osobne namioty, dla dziewczyn osobne.
W każdym namiocie zostanie zamontowana półka na rzeczy uczestników.

Bezpieczeństwo na wypadek niepogody

W czasie obozu stale monitorujemy pogodę. Jesteśmy przygotowani również na niepogodę. Dostosowujemy zajęcia do pogody. Jeżeli w prognozie jest deszcz lub burza, to zajęcia prowadzimy w pobliżu obozu.
Dostajemy alerty pogodowe. Prognozy i alerty często się nie sprawdzają, ale ich nie lekceważymy. W razie konieczności możemy się przenieść do murowanego budynku, który jest na terenie bazy obozowej. Na każdym turnusie ćwiczymy ewakuację obozu.
Jeżeli dzieje się coś w pogodzie, to publikujemy informacje na ten temat na naszej stronie w serwisie facebook.

Lokalizacja obozu

Baza obozowa położona jest w woj. kujawsko-pomorskim, w lesie nad Zalewem Koronowskim, 30 km na północ od Bydgoszczy.

Baza ?PÓLKO? to doskonałe miejsce na organizację obozu. Jest prowadzona przez hufiec harcerski z Bydgoszczy, który jak mało który wie, jakie warunki trzeba zapewnić organizatorom obozów.
Dzięki walorom krajobrazowym i wyposażeniu ośrodka pobyt w nim jest atrakcyjny, przyjemny i bezpieczny.
Na teren bazy obozowej nie mają wstępu osoby postronne.

Tu znajdziesz więcej informacji o bazie obozowej.

Transport na obóz organizatora

Szczegółowe informacje dotyczące transportu znajdują się w naszym regulaminie.

Płatności

Informacje dotyczące płatności znajdują się w regulaminie organizacji obozu.

Menażka i niezbędnik

Na obóz nie zabieramy menażek i niezbędników. Będziemy korzystali z wyposażenia obozowej stołówki.

Jak wygląda dzień na obozie?

Staramy się tak przygotować obóz, żeby uczestnikom zostawić jak najmniej wolnego czasu. Przygotowaliśmy sporo atrakcji i musimy je wszystkie zmieścić...
Dzień na obozie podzielony jest na trzy części:
1. Przedpołudnie
Zaczynamy pobudką (ok. 7:00) i rozgrzewką. Rozgrzewka ma postać krótkich ćwiczń "na pobudzenie do życia". Potem idziemy się myć i zjeść śniadanie.
Śniadanie jest ok. 8:00.
Posiłki jemy w murowanej stołówce.
Są one przygotowywane przez kucharki. Uczestnicy czasami pomagają w kuchni przy prostych czynnościach jak roznoszenie jedzenia na stołówce, sprzątanie, zamiatanie podłogi, itp.
Po śniadaniu jest apel poranny, w czasie którego uczestnicy m.in. zapoznawani są z planem zajęć na zaczynający się dzień. Po apelu zaczynają się zajęcia przedpołudniowe podzielone na dwa bloki - każdy po ok. 1,5 godziny z przerwą 15 min. pomiędzy nimi.
Jeżeli jest ładna pogoda, to kończymy je o takiej porze, żeby przed obiadem zdążyć pójść na kąpielisko.
2. Popołudnie
Obiad jest ok. 13:30.
Dla wielu uczestników jest najważniejszym wydarzeniem każdego dnia.
Po obiedzie uczestnicy wracają do obozu i mają chwilę (ok. godziny) dla siebie. Jest to jedyny czas na obozie, kiedy uczestnikom nie zapewniamy zajęć. Ten czas można spędzić w obozie lub w inny miejscu uzgodnionym z kadrą, która ma uczestników "na oku".
W tym czasie możliwy jest kontakt telefoniczny z Rodzicami.
Następnie zaczynają się zajęcia popołudniowe podzielone na dwa bloki - każdy po ok. 1,5 godziny z przerwą 15 min. pomiędzy nimi.
Między obiadem i kolacją uczestnicy dostają podwieczorek.
3. Wieczór
Kolacja jest ok. 18:00.
Po niej odbywają się zajęcia wieczorne trwające ok. 1,5 godziny.
Potem idziemy się myć i przygotowujemy się do apelu wieczornego.
Ok. 22:30 ogłaszana jest cisza nocna.

W zależności od warunków panujących na obozie plan dnia może podlegać zmianom.

Telefony komórkowe na wyjeździe

Na wyjazd uczestnicy nie zabierają swoich telefonów komórkowych.
Będą mogli korzystać (w sposób opisany poniżej) z telefonu obozowego.

Kontakt Rodziców z uczestnikami

Kadra każdego z obozów będzie miała do dyspozycji obozowe telefony komórkowe. Przed wyjazdem Rodzice dostaną numery kontaktowe do "swojego" obozu oraz do kierownika placówki.
Telefony będą włączone w czasie ciszy poobiedniej i tylko wtedy będzie możliwe ich wykorzystywanie. Poza tym czasem będą wyłączone.
Prośbę o kontakt proszę wysyłać przez formularz, do którego link zostanie przekazany przed wyjazdem. Uczestnicy oddzwaniają do Rodziców następnego dnia po wysłaniu formularza. Dziecko może również zadzwonić do Rodzica z własnej inicjatywy, niezależnie od wysłanego przez Rodzica formularza.

Brak kontaktu z Rodzicami szczególnie dobrze służy młodszym i tym, którzy po raz pierwszy będą jechali na wakacje bez Rodziców. Częsty kontakt telefoniczny z Rodzicami (zwłaszcza na początku pobytu) wpływa bardzo niekorzystnie na funkcjonowanie uczestników na miejscu. Czasami oczekiwanie na rozmowę z Rodzicem jest jedyną rzeczą, na której koncentruje się uczestnik. Utrudnia to aktywny udział w zajęciach i uniemożliwia zżycie się z grupą. Na wyjeździe zawiązują się nowe przyjaźnie. Do tego potrzebna jest jednak integracja z grupą nowych znajomych. Koncentrowanie się na kontakcie z Rodzicami utrudnia integrację z innymi uczestnikami.

Dodatkowo możliwość częstego rozmawiania z Rodzicami przez jednych uczestników budzi duże emocje u tych, którzy takiej możliwości nie mają. Z tych wszystkich powodów proponujemy ograniczyć kontakt z uczestnikami do niezbędnego minimum.

Uczulamy na treść rozmów telefonicznych z uczestnikami na początku obozu. Czasami uczestnicy mają problemy z zaaklimatyzowaniem się w nowym otoczeniu. Starają się wtedy zrobić wszystko, żeby wrócić do domu. W rozmowach z Rodzicami twierdzą, że trafili na fatalny obóz: inni uczestnicy są beznadziejni, kadra jest okropna, jedzenie niedobre i generalnie - "jak po mnie nie przyjedziesz, to stąd ucieknę". Treści takich rozmów proszę PILNIE konsultować z kadrą.

Zwykle sytuacja po krótkim czasie zmienia się o 180 stopni.

Kontakt Rodziców z kierownikiem placówki

Przed wyjazdem Rodzice dostaną telefon kontaktowy do kierownika placówki. Na ten telefon należy się kontaktować w sprawach innych niż prośba o kontakt z dzieckiem. Sposób kontaktowania się z dzieckiem opisany jest w części p.t. "Kontakt Rodziców z uczestnikami".

Kontakt Rodziców z organizatorem obozu

Przez cały obóz będzie można skontaktować się telefonicznie z organizatorem obozu. Z tej formy kontaktu proszę korzystać tylko wtedy, kiedy sprawa nie dotyczyła będzie bieżących obozowych spraw, które należy załatwiać z kierownikiem placówki.

Kieszonkowe - obozowy bank

Uczestnicy mogą wziąć na obóz kieszonkowe.

Może być one przechowywane 1) w formie gotówki schowane u uczestników lub 2) w banku obozowym. Odpowiedzialność bierzemy tylko za pieniądze w banku obozowym. Uczestnicy mogą sukcesywnie wypłacać swoje pieniądze z banku każdego dnia w okolicach obiadu.

Do banku obozowego kieszonkowe można wpłacić tylko przelewem bankowym. Jest to to samo konto, na które przyjmujemy wpłaty za obóz. W treści przelewu proszę wpisać: imię i nazwisko, numer rezerwacji ? kieszonkowe

Niewykorzystane kieszonkowe, będziemy po obozie zwracali na konto, z którego przyszło.

Ile dać "kieszonkowego"?

Moim zdaniem wystarczy 50 zł. Zdarza się jednak, że uczestnicy wydają więcej.

Wszystkie elementy programu są opłacone, zatem pieniądze z kieszonkowego zostaną wydane na całodniowym wyjściu z obozu (zakupy w sklepie spożywczym ? jeżeli trasa będzie prowadziła obok sklepu) i w sklepiku/automatach na terenie bazy obozowej. Można tam kupić słodycze i różnego rodzaju produkty spożywcze. Nie są one naszą własnością, nie mamy z tytułu zakupów tam prowizji i nie namawiamy do korzystania z nich.

UWAGA! Nie będzie możliwości uzupełniania konta uczestników w czasie obozu. Proszę dobrze przemyśleć jaką kwotę uczestnik da radę na obozie wydać i taką kwotę proszę przelać. Na formularzu aktualizacji danych ? do czasu jej rozliczenia i zwrotu ew. reszty po obozie ? będzie figurowała jako nadpłata. Jeżeli W DNIU ROZPOCZĘCIA OBOZU w rezerwacji nie ma wykazanej nadpłaty, to znaczy, że nie mamy wpłaconego kieszonkowego. Jeżeli kieszonkowe wpłynie po rozpoczęciu obozu - nie zostanie przekazane uczestnikowi i zostanie zwrócone po obozie na konto.

Msza św. w czasie pobytu

W czasie pobytu uczestnicy będą mieli możliwość uczestniczenia w Mszach św. na terenie bazy obozowej lub w pobliskim kościele.

Ubezpieczenie

Wszyscy uczestnicy i opiekunowie są ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), a wszyscy opiekunowie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Dodatkowo obóz objęty jest ochroną Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

Plecak czy walizka? Czy może duża torba?


Jak komu wygodniej. Dla jednych wygodniejszy jest plecak, dla drugich walizka lub torba. Ważne, żeby był łatwy dostęp do rzeczy. Autokar podjedzie prawie pod sam obóz, więc bagażu nie będzie trzeba daleko nosić.

Jak się spakować?

Uczestnicy powinni pakować się samodzielnie na obóz. Muszą być tak spakowani, żeby wiedzieli co, gdzie mają i żeby mieli łatwy dostęp do rzeczy. Jeżeli np. znalezienie czystej pary skarpetek na kolejny dzień wymaga wyrzucenia całego bagażu, to znaczy, że uczestnik spakował się źle.

Jeżeli na obóz kupujemy nowe rzeczy informujemy o tym uczestnika, żeby rozpoznawał je na obozie.
Łatwo dostępne muszą być: śpiwór i coś od deszczu.

Wszystkie (!) rzeczy zabierane na obóz powinny być podpisane.

Dobrze jest mieć listę rzeczy, z którymi się przyjechało na obóz.

Dodatkowo mały plecak

Poza dużym plecakiem (walizką, torbą) na obóz należy zabrać mały plecak podręczny z prowiantem na podróż i rzeczami, które mogą się przydać w podróży. Mały plecak przyda się w czasie wyjść poza obóz.

Higiena na obozie

Uczestnicy myją się pod prysznicami w murowanym budynku lub w dodatkowym kontenerze sanitarnym. Mają dostęp do ciepłej, bieżącej wody.

Na obóz należy zabrać: dwa (najlepiej ciemne, "w kolorze brudu") ręczniki, mydło w mydelniczce, szampon, pastę i szczoteczkę do zębów, klapki pod prysznic, min. 10 zmian bielizny. Przybory do mycia powinny być podpisane i zapakowane w osobny worek, chlebak, kosmetyczkę, itd. Proszę dziecku przez wyjazdem zwrócić uwagę na konieczność regularnej zmiany bielizny.

Co robić z brudnymi ubraniami?

Prosimy zaopatrzyć dziecko w foliowe worki na brudne rzeczy, by nie mieszały się z czystymi. Przy obozie będzie zorganizowana suszarnia na mokre rzeczy. Proszę dziecku zwrócić uwagę na to, że rzeczy brudne w plecaku nie mogą być mokre i nie mogą być wymieszane z rzeczami czystymi.

"Gubienie" rzeczy na obozie

"Gubienie" rzeczy na obozie jest normalną rzeczą. Po kilku dniach rzeczy te znajdują się w plecaku lub innym miejscu. Czasami rzeczy mylą się. Najlepiej całe wyposażenie podpisać imieniem i nazwiskiem.
Dotyczy to również ubrań. Zwłaszcza tych cenniejszych, które szkoda by było na obozie zostawić.
Mokre ubrania trafiają do obozowej suszarni. Zdarza, że do rzeczy tam pozostawionych nikt z uczestników się nie przyznaje, wracają z nami z obozu i trafiają do potrzebujących. A gdyby ubrania były podpisane, jeszcze na obozie by wróciły do uczestników.

Zdarza się, że uczestnicy dzwonią do Rodziców z informacją typu "Mamo, ukradli mi spodnie". Zdajemy sobie sprawę jakie emocje budzi taka informacja. Tymczasem na obozie kradzieże się nie zdarzają, a "kradzieże" to zwykle łatwe wytłumaczenie dla bałaganiarstwa.
Po zgłoszeniu takiej sytuacji kadrze zawsze okazuje się, że spodnie leżą gdzieś pod materacem lub zwinięte na dnie plecaka.
Zauważyliśmy też, że po stwierdzeniu zgubienia czegoś uczestnicy szybko dzwonią do Rodziców. Rzadko natomiast dzwonią z informacją, że zguba się odnalazła. Rodzice niepotrzebnie się martwią, że np. dziecko od trzech dni nie ma w czym spać, bo zgubiło śpiwór. A tymczasem, śpiwór już po godzinie się znalazł.

Zdarzają się wypadki, że Rodzice wysyłają na obóz uczestnikowi trzecią już parę butów, bo "dwie pary zgubiłem", tymczasem buty spokojnie czekają na swojego właściciela w suszarni.

Prosimy o uczulenie uczestników na to, żeby wszystkie przypadki zgubienia rzeczy zgłaszali jak najszybciej kadrze.

Nie ma też sensu dawanie dzieciom na obóz szczególnie cennych rzeczy, jak np. pamiątkowa manierka po dziadku czy droga kurtka kupiona tuż przed obozem. Rzeczy na obozie mogą się zniszczyć lub zgubić.

Tęsknota za domem

Tęsknota za domem, za rodzicami jest czymś zupełnie normalnym i w większości wypadków - nieuniknionym. Postaramy się tak zorganizować życie na obozie, żeby chwil na rozmyślanie o domu, rodzicach, dziadkach, zwierzętach było jak najmniej. Będziemy wyczuleni na emocje zwłaszcza młodszych uczestników obozu. W poradzeniu sobie z tęsknotą za domem bardzo przeszkadza częsty kontakt telefoniczny z rodzicami. Pomaga natomiast rozmowa o tym przed obozem, uczulenie na to, że mogą być słabsze okresy (zwłaszcza na początku obozu) i zapewnienie o rodzicielskiej miłości, zaufaniu i trosce.

Zdecydowanie odradzam umowę "jak będzie źle, to po ciebie przyjadę", bo jest to gwarancja, że będzie źle.

Informacja o problemach, jakie mogą być z uczestnikiem.

Jeżeli spodziewacie się Państwo, że z uczestnikiem mogą być JAKIEKOLWIEK problemy - proszę o tym koniecznie poinformować. Będziemy lepiej przygotowani na reakcję. Dotyczy to zwłaszcza zdrowia ale nie tylko.

Stan zdrowia i specjalna dieta uczestników

Rodzice (opiekunowie prawni) uczestników, którzy mają problemy ze zdrowiem lub podlegają specjalnej diecie zobowiązani są podać na formularzu rezerwacji miejsca wszystkie znane sobie informacje na ten temat.
Organizator zastrzega sobie prawo zakwalifikowania tylko tych uczestników, dla których będzie w stanie zapewnić odpowiednią opiekę.
Niedopuszczalne jest przekazywanie takich informacji w ostatniej chwili czy wręcz w momencie przekazywania nam uczestnika. Staramy się być otwarci na różne - nadzwyczajne - sytuacje, ale musimy być o nich wcześniej poinformowani, żebyśmy mogli się odpowiednio przygotować.

Leki

Część uczestników w czasie wyjazdu będzie kontynuowało leczenie i zażywało leki.
W takich wypadkach proszę o:
- wpisanie tej informacji do karty kwalifikacyjnej z informacją jak podawać (punkt II.7 na karcie),
- zapakowanie leków do PODPISANEJ torebki foliowej i przekazanie jej kadrze obozu waz z instrukcją podawania.
Leki będą wydawane przez kadrę. Samodzielnie uczestnicy się nie leczą.

Relacja z obozu w Internecie

W czasie obozu będziemy wstawiali zdjęcia na naszą stronę na facebooku.
Po obozie te zdjęcia zbierzemy i udostępnimy je do pobrania ze strony w formie spakowanego archiwum. Będzie to część zdjęć zrobionych w czasie obozu.
Wszystkie zdjęcia jakie zrobiliśmy na obozie można zamówić na formularzu aktualizacji danych.
Wysyłka płyt będzie robiona we wrześniu.

Jeżeli w czasie obozu będzie problem z Internetem - zdjęcia opublikujemy po powrocie z obozu.

Nocna warta

Uczestnicy w czasie obozu będą pełnili nocną wartę w obozie. Taka warta trwa 2 godziny. Wartę pełni się w dwie osoby. Zadaniem wartowników jest pilnowanie obozu i uczestników. Jeżeli coś się dzieje, to wartownicy budzą kadrę, która reaguje w taki sposób, w jaki trzeba zareagować. Oczywiście ani wartownikom ani pozostałym uczestnikom w nocy nic nie grozi. Warta jest więc raczej zajęciem wychowawczym (trzeba wstać, nie zasnąć i być przez dwie godziny odpowiedzialnym za swoich kolegów) niż "ochroniarskim".
Warta zaczyna się po ogłoszeniu ciszy nocnej. Ostatnia zmiana wartowników budzi kadrę, która budzi uczestników.

Służba w kuchni

Służba w kuchni polega na pomaganiu obozowym kucharkom w drobnych pracach porządkowych: roznoszenie naczyń, zamiatanie terenu stołówki, itp. Uczestnicy nie będą przygotowywali posiłków.

Co wziąć na deszcz?

Najlepiej sprawdza się peleryna/ponczo. Najlepiej foliowe lub z innego cienkiego, ale odpornego na rozdarcia materiału. Wkładane przez głowę, z rękawami lub bez i kapturem.

Bluza i kapelusz "wojskowe"

Na życzenie rodziców możemy uczestnikom zakupić nowe, nigdy nie używane bluzy i kapelusze "wojskowe". Można je zamówić przy rezerwacji miejsca na obozie lub na formularzu aktualizacji danych.
Uczestnikom wyjazdu nie zapewniamy innych elementów mundurów.
Są mile widziane (przynajmniej bluzy), ale nie wymagamy ich od uczestników.
Jeżeli będą kupowane osobno, to najlepiej gdyby były w kolorze/maskowaniu WOODLAND.
Na czas zajęć z ASG zapewniamy ochronne okulary i maski.

Własna replika ASG (tylko na obozie militarnym)

Uczestnicy posiadający własną replikę mogą ją zabrać ze sobą na obóz. Replika zabierana na obóz musi być w ochronnym pokrowcu. Uczestnik ma dostęp do repliki tylko w czasie zajęć ASG. W pozostałym czasie znajduje się ona w magazynie, pod opieką kadry. Replika musi mieć własną ładowarkę i sprawne baterie. Kadra nie odpowiada za uszkodzenia powstałe podczas użytkowania repliki przez właściciela. Kulki potrzebne do użytkowania broni są otrzymywane od instruktorów, a więc uczestnik nie bierze własnych na obóz.
Pozostałym uczestnikom replikę na czas zajęć zapewnia organizator.

Imienniki

Imienniki to plakietki z imieniem (ksywką) uczestników. Tu można zobaczyć jak wyglądają.
Treść tej plakietki zbieramy na formularzu aktualizacji danych na stronie internetowej.
Imienniki nie będą na rzep. Będą samodzielnie przyszywane przez uczestników.
Dlatego m.in. potrzebne są przybory do szycia. Przyda się też przed wyjazdem trening szycia... Do czasu przyszycia będą przyczepione agrafkami. Dlatego też m.in. kilka ich powinien mieć każdy uczestnik.

Lista rzeczy do zabrania (oraz lista rzeczy do zostawienia w domu)

CO ZABRAĆ:
- WYPEŁNIONĄ I PODPISANĄ KARTĘ KWALIFIKACYJNĄ,
- ŚPIWÓR,
- KARIMATĘ (tylko obóz "EKSPEDYCJA"),
- (jeżeli ktoś lubi) małą poduszkę, żeby było wygodniej spać,
- latarkę (najlepiej "czołówkę") + dwa zapasowe komplety baterii,
- 2 linki ("sznurki") dowolnej jakości, o długości ok. 3 m i średnicy ok. 8 - 10 mm (do nauki wiązania węzłów; nie muszą być specjalistyczne, można kupić np. w sklepach ogrodniczych),
- mały plecak,
- strój do zajęć terenowych i sportowych,
- wygodne obuwie,
- grubszą bluzę lub polar,
- przybory do szycia,
- 6 AGRAFEK,
- peleryna/ponczo przeciwdeszczowe,
- strój kąpielowy,
- krem z filtrem UV,
- letnie nakrycie głowy,
- notatnik (najlepiej zeszyt w grubej okładce) i coś do pisania,
- przybory do mycia w zamykanej kosmetyczce,
- dwa (najlepiej ciemne, "w kolorze brudu") ręczniki.

Wszystkie rzeczy powinny być podpisane.
Na zajęcia terenowe będzie potrzebna odzież w stonowanych kolorach.
Mile widziane elementy ubioru oraz wyposażenia wojskowego.

 

CZEGO NIE ZABIERAĆ:
- TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH,
- urządzeń elektronicznych (smartłoczy, gier, tabletów, przenośnych odtwarzaczy płyt winylowych, itd.),
- legitymacji szkolnej,
- kaloszy (dlaczego? bo obcierają nogi przy dłuższym używaniu),
- zbyt dużej ilości gotówki (patrz punkt "Ile dać "kieszonkowego?"'),
- świeczek, lamp turystycznych zasilanych inaczej niż elektrycznie, palników, butli gazowych itp.


3. REGULAMIN UCZESTNIKA 1. Pomagamy sobie wzajemnie. Do innych uczestników obozu i kadry zwracamy się z szacunkiem i dbamy o dobrą atmosferę w obozie. Jesteśmy mili i uczyni dla innych osób.

 2. Wykonujemy polecenia przełożonych (zastępowych i kadry obozu). Po wykonaniu polecenia informujemy o jego wykonaniu.

 3. Aktywnie uczestniczymy w zajęciach organizowanych przez kadrę obozu.

 4. Nie niszczymy przyrody.

 5. Dbamy o porządek wokół siebie. Sprzątamy po sobie.

 6. Dbamy o narzędzia i inne mienie nam powierzone. Po skończonej pracy odnosimy narzędzia i materiały na miejsce.

 7. Nie używamy otwartego ognia (zapałki, zapalniczki, świeczki, palniki, itp.)

 8. Informujemy kadrę obozu o wszystkich wydarzeniach mogących być niebezpieczne dla innych uczestników obozu.

 9. Nie przywłaszczamy sobie mienia innych uczestników obozu. Nie używamy przedmiotów należących do innych osób bez ich zgody.

 10. Przestrzegamy ustalonego porządku dnia. Nie spóźniamy się na zbiórki.

 11. Nie pijemy alkoholu, nie palimy papierosów, nie zażywamy narkotyków i innych środków odurzających. Nie kupujemy takich rzeczy, ani ich nie przechowujemy.

 12. Po ogłoszeniu ciszy nocnej nie opuszczamy swojego namiotu. Wyjątkiem jest konieczność załatwienia potrzeby fizjologicznej lub pełnienie służby wartowniczej.

 13. O każdym zamiarze wyjścia z obozu informujemy kadrę. Po powrocie informujemy o swoim przyjściu.

 14. Nie zażywamy leków innych niż te, które dostajemy od kadry obozu. Jeżeli uczestnik zabiera na obóz leki, to informację o tym należy wpisać do karty kwalifikacyjnej. Podpisane leki z instrukcją brania należy przekazać kadrze

 15. Na obóz nie zabieramy przedmiotów wartościowych, ani takich, które mogą być niebezpieczne dla innych uczestników obozu.

 16. Dodatkowe wyposażenie obozowe (np. duże noże, siekiery, repliki ASG, itp.) zgłaszamy kadrze na początku obozu. Jeżeli kadra obozu uzna to za stosowne, rzeczy te będą w czasie obozu w depozycie i będą wydawane uczestnikom na czas zajęć.

 17. Nieprzestrzeganie regulaminu może skutkować wydaleniem uczestnika z obozu. W takiej sytuacji Rodzic (opiekun) zobowiązuje się do osobistego odbioru uczestnika z obozu.