(pobierz wersję do wydruku)

1. KARTA KWALIFIKACYJNA

Karta kwalifikacyjna jest podstawowym dokumentem na obozie.

Musi być dostarczona razem z uczestnikiem. Proszę sprawdzić czy podane zostały na niej wszystkie dane i czy została podpisana przez rodziców (opiekunów prawnych).

Karta kwalifikacyjna generowana jest na podstawie danych, jakie zostały wprowadzone na formularzu aktualizacji danych. Link do tego formularza jest wysyłany w mailu potwierdzającym przyjęcie formularza rezerwacji danych oraz w każdym mailu z potwierdzeniem zaksięgowania wpłaty.
Na wydrukowanej karcie kwalifikacyjnej nie należy wprowadzać ręcznych poprawek. Wszystkie korekty należy wprowadzić elektronicznie poprzez formularz do bazy danych i po poprawieniu ponownie wydrukować kartę.

2. INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Rezerwacja miejsca

Rezerwacja odbywa się poprzez wypełnienie formularza rezerwacji na stronie internetowej www.tropiciele.net.pl i wpłacenie zaliczki w wysokości 400 PLN w ciągu 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego. Rezerwacje bez zaliczek będą usuwane.

Transport organizatora

Organizator zapewnia – za dopłatą – transport uczestników na obóz.
Szczegółowe informacje dotyczące transportu znajdują się w naszym regulaminie.

Transport – dojazd własny

Uczestników dowozimy na obóz w dniu jego rozpoczęcia w godz. 15:30 – 18:00.
Z obozu odbieramy uczestników w dniu zakończenia obozu w godz. 9:00 – 12:00.

Płatności

Pierwsza rata – min. 400 zł w ciągu 3 roboczych dni od wysłania formularza zgłoszeniowego,
Cała kwota – 21 dni przed wyjazdem na obóz.
Informacje dotyczące płatności znajdują się w regulaminie organizacji obozu.

Podział na zajęcia

Niektóre zajęcia na obozie będą wspólne dla wszystkich uczestników, niektóre prowadzili będziemy w grupach. Podział na zajęcia będziemy realizowali po zapoznaniu się z uczestnikami i ich preferencjami.

Jak wygląda dzień na obozie?

Staramy się tak przygotować obóz, żeby uczestnikom zostawić jak najmniej wolnego czasu. Przygotowaliśmy sporo atrakcji i musimy je wszystkie zmieścić…
Dzień na obozie podzielony jest na trzy części:
1. Przedpołudnie
Zaczynamy pobudką (ok. 7:30) i rozgrzewką. Rozgrzewka ma postać krótkiego biegu połączonego z ćwiczeniami “na pobudzenie do życia”.
Potem idziemy się myć i zjeść śniadanie.
Śniadanie jest ok. 8:30.
Po śniadaniu zapoznajemy uczestników z planem zajęć na rozpoczynający się dzień.
Następnie zaczynają się zajęcia przedpołudniowe podzielone na dwa bloki – każdy po 1,5 godziny z przerwą 15 min. pomiędzy nimi.
Jeżeli jest ładna pogoda, to kończymy je o takiej porze, żeby przed obiadem zdążyć pójść na kąpielisko.
2. Popołudnie
Obiad jest ok. 13:30.
Dla wielu uczestników jest najważniejszym wydarzeniem każdego dnia.
Po obiedzie uczestnicy mają chwilę (ok. godziny) dla siebie. Jest to jedyny czas na obozie, kiedy uczestnikom nie zapewniamy zajęć. Ten czas można spędzić w sposób uzgodniony z kadrą, która ma uczestników “na oku”.
Następnie zaczynają się zajęcia popołudniowe podzielone na dwa bloki – każdy po 1,5 godziny z przerwą 15 min. pomiędzy nimi.
3. Wieczór
Kolacja jest ok. 18:30.
Po niej odbywają się zajęcia wieczorne trwające 1,5 godziny.
Dzień kończymy zwykle ogniskiem lub kominkiem.
Potem idziemy się myć i przygotowujemy się do spania.
Ok. 22:30 ogłaszana jest cisza nocna.

Telefony komórkowe na wyjeździe

Na wyjazd uczestnicy nie zabierają swoich telefonów komórkowych.
Będą mogli korzystać (w sposób opisany poniżej) z telefonu obozowego.

Kontakt Rodziców z uczestnikami

Koordynator każdego z obozów będzie miał do dyspozycji obozowy telefon komórkowy. Przed wyjazdem Rodzice dostaną numer kontaktowy do “swojego” obozu.
Telefony będą włączone w czasie ciszy poobiedniej i tylko wtedy będzie możliwe ich wykorzystywanie. Poza tym czasem będą wyłączone. Będzie można na nie wysyłać SMS’y z prośbą o kontakt.

Zalecamy Rodzicom, aby jak najrzadziej korzystali z tej formy kontaktu z dziećmi.

Brak kontaktu z Rodzicami szczególnie dobrze służy młodszych i tym, którzy po raz pierwszy będą jechali na wakacje bez Rodziców. Częsty kontakt telefoniczny z Rodzicami (zwłaszcza na początku pobytu) wpływa bardzo niekorzystnie na funkcjonowanie uczestników na miejscu. Czasami oczekiwanie na rozmowę z Rodzicem jest jedyną rzeczą, na której koncentruje się uczestnik. Utrudnia to aktywny udział w zajęciach i uniemożliwia zżycie się z grupą. Na wyjeździe zawiązują się nowe przyjaźnie. Do tego potrzebna jest jednak integracja z grupą nowych znajomych. Koncentrowanie się na kontakcie z Rodzicami taki proces utrudnia i pozbawia uczestnika możliwości pełnego wykorzystania tej możliwości.

Dodatkowo możliwość częstego rozmawiania z Rodzicami przez jednych uczestników budzi duże emocje u tych, którzy takiej możliwości nie mają. Z tych wszystkich powodów proponujemy ograniczyć kontakt z uczestnikami do niezbędnego minimum.

Uczulamy na treść rozmów telefonicznych z uczestnikami na początku obozu. Czasami uczestnicy mają problemy z zaaklimatyzowaniem się w nowym otoczeniu. Starają się wtedy zrobić wszystko, żeby wrócić do domu. W rozmowach z Rodzicami twierdzą, że trafili na fatalny obóz: inni uczestnicy są beznadziejni, kadra jest okropna, jedzenie niedobre i generalnie – “jak po mnie nie przyjedziesz, to stąd ucieknę”. Treści takich rozmów proszę PILNIE konsultować z kadrą.

Zwykle sytuacja po krótkim czasie zmienia się o 180 stopni.

Kontakt Rodziców z przedstawicielem organizatora w bazie obozowej

Przed wyjazdem Rodzice dostaną telefon kontaktowy do przedstawiciela organizatora, który będzie przebywał w obozie obozowej. Na ten telefon należy się kontaktować w sprawach innych niż prośba o kontakt z dzieckiem. Sposób kontaktowania się z dzieckiem opisany jest w części p.t. “Kontakt Rodziców z uczestnikami”.

Prośbę o kontakt z dzieckiem proszę wysyłać do koordynatora obozu. Proszę wziąć pod uwagę dużą liczbę uczestników i korzystać z tej formy kontaktu tylko w ważnych sprawach.

Kontakt Rodziców z organizatorem obozu

Przez cały obóz będzie można skontaktować się telefonicznie z organizatorem obozu. Z tej formy kontaktu proszę korzystać tylko wtedy, kiedy nie będzie można skontaktować się z koordynatorem obozu i przedstawicielem organizatora w obozie obozowej.

Obozowy bank

Kadra obozu prowadzi tzw. “bank”, w którym uczestnicy mogą przechowywać pieniądze, jakie dostaną na obóz.
Nie ponosimy odpowiedzialności za pieniądze uczestników, jakie nie zostaną przekazane do obozowego banku.
Ile dać “kieszonkowego”?
Kwotą absolutnie wystarczającą jest 50 zł. Uczestnicy maja wszystko opłacone i te pieniądze zostania wydane w 99% na lody i kolę, bez których (okazuje się) nie można przeżyć i które są – niestety – do kupienia przy sklepiku do którego uczestnicy będą mogli pójść do obiedzie.
Z “banku” pieniądze wypłacany stopniowo.
Najwygodniej by nam było, gdyby było to 5 banknotów po 10 zł. Nie (tylko) dlatego, że obchodziliśmy 1050 rocznicę chrztu Polski i chcemy w związku z tym uczcić człowieka, który jest na awersie (taki żart), ale przede wszystkim dlatego, że na obozie jest problem z rozmienianiem pieniędzy. Łatwiej nam dać dwóm osobom jeden taki banknot niż dawać banknot z królem, który zostawił Polskę murowaną i przypominać, żeby przyniósł resztę i wpłacił do “banku”.

AKTUALIZACJA.
Na pytanie “Skoro taka ważna rocznica, to czy nie lepiej by było mieć ze sobą takie banknoty?” odpowiadamy, że z punktu widzenia obejścia rocznicy, to na pewno. Z drugiej jednak strony taki nominał utrudni uczestnikom nabywanie inkryminowanych wymienionych wcześniej dóbr w drodze cywilnej umowy “kupna – sprzedaży” właścicielami sklepiku.

Msza św. w czasie pobytu

W czasie pobytu uczestnicy będą mieli możliwość uczestniczenia w Mszach św. organizowanych na terenie bazy obozowej lub w pobliskim kościele.

Ubezpieczenie

Wszyscy uczestnicy i opiekunowie są ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), a wszyscy opiekunowie od odpowiedzialności cywilnej (OC). 

W co się spakować?

Na obóz należy zabrać jedną sztukę dużego bagażu (plecak, torba lub walizka) i jeden plecak podręczny z prowiantem na podróż i rzeczami, które mogą się przydać w podróży. Ważne, żeby uczestnik wiedział co, gdzie ma i żeby miał łatwy dostęp do rzeczy. Uczestnik obozu powinien brać udział w pakowaniu się. Musi wiedzieć co jest w którym miejscu spakowane. Jeżeli na obóz kupujemy nowe rzeczy informujemy o tym uczestnika, żeby rozpoznawał je na obozie.

Higiena na obozie

Na obozie uczestnicy korzystają z łazienek, które znajdują się w pokojach lub domkach.

Na obóz należy zabrać: dwa (najlepiej ciemne, “w kolorze brudu”) ręczniki, mydło w mydelniczce, szampon, pastę i szczoteczkę do zębów, klapki pod prysznic, min. 10 zmian bielizny. Przybory do mycia powinny być podpisane i zapakowane w osobny worek, chlebak, kosmetyczkę, itd. Proszę dziecku przez wyjazdem zwrócić uwagę na konieczność regularnej zmiany bielizny.

Co robić z brudnymi ubraniami?

Prosimy zaopatrzyć dziecko w foliowe worki na brudne rzeczy, by nie mieszały się w czystymi. Przy obozie będzie zorganizowana suszarnia na mokre rzeczy. Proszę dziecku zwrócić uwagę na to, że rzeczy brudne w plecaku nie mogą być mokre i nie mogą wyć wymieszane z rzeczami czystymi.

“Gubienie” rzeczy na obozie

“Gubienie” rzeczy na obozie jest normalną rzeczą. Po kilku dniach rzeczy te znajdują się w plecaku lub innym miejscu. Czasami rzeczy mylą się. Najlepiej całe wyposażenie podpisać imieniem i nazwiskiem.
Dotyczy to nie tylko drobnych rzeczy, ale również ubrań. Zwłaszcza tych cenniejszych, które szkoda by było na obozie zostawić.
Mokre ubrania trafiają do obozowej suszarni. Zdarza, że do rzeczy tam pozostawionych nikt z uczestników się nie przyznaje, wracają z nami z obozu i trafiają do potrzebujących. A gdyby ubrania były podpisane, jeszcze na obozie by wróciły do uczestników.

Zdarza się, że uczestnicy dzwonią do Rodziców z informacją typu “Mamo, ukradli mi spodnie”. Zdajemy sobie sprawę jakie emocje budzi taka informacja. Tymczasem na obozie kradzieże się nie zdarzają, a “kradzieże” to zwykle łatwe wytłumaczenie dla bałaganiarstwa.
Po zgłoszeniu takiej sytuacji kadrze zawsze okazuje się, że spodnie leżą gdzieś pod materacem lub zwinięte na dnie plecaka.
Zauważyliśmy też, że po stwierdzeniu zgubienia czegoś uczestnicy szybko dzwonią do Rodziców. Rzadko natomiast dzwonią z informacją, że zguba się odnalazła. Rodzice niepotrzebnie się martwią, że np. dziecko od trzech dni nie ma czym jeść obiadu, bo zgubiło menażkę. A tymczasem menażka już po godzinie się znalazła.

Zdarzają się wypadki, że Rodzice wysyłają na obóz uczestnikowi trzecią już parę butów, bo “dwie pary zgubiłem”, tymczasem buty spokojnie czekają na swojego właściciela w suszarni.

Prosimy o uczulenie uczestników na to, żeby wszystkie przypadki zgubienia rzeczy zgłaszali jak najszybciej kadrze.

Nie ma też sensu dawanie dzieciom na obóz szczególnie cennych rzeczy, jak np. pamiątkowa manierka po dziadku czy droga kurtka kupiona tuż przed obozem. Rzeczy na obozie mogą się zniszczyć lub zgubić.

Tęsknota za domem

Tęsknota za domem, za rodzicami jest czymś zupełnie normalnym i w większości wypadków – nieuniknionym. Postaramy się tak zorganizować życie na obozie, żeby chwil na rozmyślanie o domu, rodzicach, dziadkach, zwierzętach było jak najmniej. Będziemy wyczuleni na emocje zwłaszcza młodszych uczestników obozu. W poradzeniu sobie z tęsknotą za domem bardzo przeszkadza częsty kontakt telefoniczny z rodzicami. Pomaga natomiast rozmowa o tym przed obozem, uczulenie na to, że mogą być słabsze okresy (zwłaszcza na początku obozu) i zapewnienie o rodzicielskiej miłości, zaufaniu i trosce.

Zdecydowanie odradzam umowę “jak będzie źle, to po ciebie przyjadę”, bo jest to gwarancja, że będzie źle.

Informacja o problemach, jakie mogą być z uczestnikiem.

Jeżeli spodziewacie się Państwo, że z uczestnikiem mogą być JAKIEKOLWIEK problemy – proszę o tym koniecznie poinformować. Będziemy lepiej przygotowani na reakcję. Dotyczy to zwłaszcza zdrowia ale nie tylko.

Stan zdrowia i specjalna dieta uczestników

Rodzice (opiekunowie prawni) uczestników, którzy mają problemy ze zdrowiem lub podlegają specjalnej diecie zobowiązani są podać na formularzu rezerwacji miejsca wszystkie znane sobie informacje na ten temat.
Organizator zastrzega sobie prawo zakwalifikowania tylko tych uczestników, dla których będzie w stanie zapewnić odpowiednią opiekę.
Niedopuszczalne jest przekazywanie takich informacji w ostatniej chwili czy wręcz w momencie przekazywania nam uczestnika. Staramy się być otwarci na różne – nadzwyczajne – sytuacje, ale musimy być o nich wcześniej poinformowani, żebyśmy mogli się odpowiednio przygotować.

Leki

Część uczestników w czasie wyjazdu będzie kontynuowało leczenie i zażywało leki.
W takich wypadkach proszę o:
– wpisanie tej informacji do karty kwalifikacyjnej z informacją jak podawać (punkt II.7 na karcie),
– zapakowanie leków do PODPISANEJ torebki foliowej i przekazanie jej kadrze obozu.
Leki będą wydawane przez kadrę. Samodzielnie uczestnicy się nie leczą.

Relacja z obozu w Internecie

W czasie obozu będziemy wstawiali zdjęcia na naszą stronę na facebooku.
Po obozie te zdjęcia zbierzemy i udostępnimy je do pobrania ze strony w formie spakowanego archiwum. Będzie to część zdjęć zrobionych w czasie obozu.
Wszystkie zdjęcia jakie zrobiliśmy na obozie będzie można zamówić na płycie DVD.
Wysyłka płyt będzie robiona we wrześniu.

Jeżeli w czasie obozu będzie problem z Internetem – zdjęcia opublikujemy po powrocie z obozu.

 

Co wziąć na deszcz?

Najlepiej sprawdza się peleryna/ponczo. Najlepiej foliowe lub z innego cienkiego, ale odpornego na rozdarcia materiału. Wkładane przez głowę, z rękawami lub bez i kapturem.

Lista rzeczy do zabrania (oraz lista rzeczy do zostawienia w domu)

CO ZABRAĆ:
WYPEŁNIONĄ KARTĘ KWALIFIKACYJNĄ, latarkę + zapasowe baterie, 2 linki o długości ok. 3 m i średnicy ok. 8 – 10 mm (do nauki wiązania węzłów, nie muszą być specjalistyczne, można kupić np. w sklepach ogrodniczych), mały plecak, strój do zajęć terenowych i sportowych, wygodne obuwie, grubszą bluzę lub polar, przybory do szycia, 6 AGRAFEK, peleryna/ponczo przeciwdeszczowe, strój kąpielowy, krem z filtrem UV, letnie nakrycie głowy, notatnik (najlepiej zeszyt w grubej okładce) i coś do pisania, przybory do mycia w zamykanej kosmetyczce, dwa (najlepiej ciemne, “w kolorze brudu”) ręczniki.
Wszystkie rzeczy powinny być podpisane.
Na zajęcia terenowe będzie potrzebna odzież w stonowanych kolorach.

Przydadzą się adresy do rodziny i znajomych oraz znaczki do wysłania pocztówek z obozu.

CZEGO NIE ZABIERAĆ:
– TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH,
– legitymacji szkolnej,
– kaloszy (dlaczego? bo obcierają nogi),
– zbyt dużej ilości gotówki (wystarczy 50 PLN kieszonkowego),
– urządzeń elektronicznych (drogie zegarki, empetrójki, gry elektroniczne, itp.),
– biżuterii (kolczyki, pierścionki, itp.),
– świeczek, lamp turystycznych zasilanych inaczej niż elektrycznie, palników, butli gazowych itp.

Pakowanie się na obóz
Na obóz należy zabrać jedną sztukę dużego bagażu (plecak, torba lub walizka) i jeden plecak podręczny z prowiantem na podróż i rzeczami, które mogą się przydać w podróży.
Bardzo ważne przy pakowaniu się na obóz jest to, żeby uczestnik obozu:
– pakował się sam (lub brał w tym co najmniej aktywny udział),
– wiedział co gdzie ma spakowane,
– miał listę rzeczy, które są spakowane,
– WSZYSTKIE rzeczy miał podpisane.

3. REGULAMIN UCZESTNIKA

 1. Pomagamy sobie wzajemnie. Do innych uczestników obozu i kadry zwracamy się z szacunkiem i dbamy o dobrą atmosferę w obozie. Jesteśmy mili i uczyni dla innych osób.
 2. Wykonujemy polecenia przełożonych (zastępowych i kadry obozu). Po wykonaniu polecenia informujemy o jego wykonaniu.
 3. Aktywnie uczestniczymy w zajęciach organizowanych przez kadrę obozu.
 4. Nie niszczymy przyrody.
 5. Dbamy o porządek wokół siebie. Sprzątamy po sobie.
 6. Dbamy o narzędzia i inne mienie nam powierzone. Po skończonej pracy odnosimy narzędzia i materiały na miejsce.
 7. Nie używamy otwartego ognia (zapałki, zapalniczki, świeczki, palniki, itp.)
 8. Informujemy kadrę obozu o wszystkich wydarzeniach mogących być niebezpieczne dla innych uczestników obozu.
 9. Nie przywłaszczamy sobie mienia innych uczestników obozu. Nie używamy przedmiotów należących do innych osób bez ich zgody.
 10. Przestrzegamy ustalonego porządku dnia. Nie spóźniamy się na zbiórki.
 11. Nie pijemy alkoholu, nie palimy papierosów, nie zażywamy narkotyków i innych środków odurzających. Nie kupujemy takich rzeczy, ani ich nie przechowujemy.
 12. Po ogłoszeniu ciszy nocnej nie opuszczamy swojego namiotu. Wyjątkiem jest konieczność załatwienia potrzeby fizjologicznej lub pełnienie służby wartowniczej.
 13. O każdym zamiarze wyjścia z obozu informujemy kadrę. Po powrocie informujemy o swoim przyjściu.
 14. Nie zażywamy leków innych niż te, które dostajemy od kadry obozu. Leki z domu, które mają być zażywane na obozie dostarczamy przed wyjazdem kadrze z informacją jak mają być podawane.
 15. Na obóz nie zabieramy przedmiotów wartościowych, ani takich, które mogą być niebezpieczne dla innych uczestników obozu. Jeżeli takie zabieramy – zostają w depozycie kadry obozu. Za przedmioty nie będące w depozycje kadra obozu nie odpowiada.
 16. Elementy wyposażenia wojskowego i dodatkowego sprzętu (np. repliki ASG) zabranego na obóz zgłaszamy kadrze na początku obozu. Jeżeli kadra obozu uzna to za stosowne, rzeczy te będą w czasie obozu w depozycie kadry obozu.
 17. Pieniądze jakie mamy na obóz wpłacamy kadrze obozu do “obozowego banku”. Za pieniądze nie będące w “banku” kadra obozu nie odpowiada.
 18. Nieprzestrzeganie regulaminu może skutkować wydaleniem uczestnika z obozu. W takiej sytuacji rodzic (opiekun) zobowiązuje się do osobistego odbioru uczestnika z obozu.